Göcek

Tarihi : Dünyaya adını yatçılık merkezi olarak duyuran Göcek, geçmişte iki büyük denizci Likra kenti olan Telmesos (bugünkü Fethiye) ile Kaunos (bugünkü Dalyan) arasında bir köy olan Kalimche üzerine kurulmuştur. Yine Mitolojide yer alan Daidalos ve Ikarus efsanelerinin de Göcek bölgesinde geçtiği söylenmektedir. Doğal güzellikleri ile ünlü Göcek koyları aynı zamanda antik tersane, hamam, anıt mezar ve ev kalıntılarıyla da antik değerlere sahiptir. Bu değerlerin bir kısmının da su altında olması onları daha da önemli ve çekici kılmaktadır. Önceleri yerli ve yabancı yatçılar tarafından az bilinen Göcek koyları Halikarnas Balıkçısı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat ve arkadaşları tarafından başlatılan Mavi Yolculuk ile ünlenmiş, çok tanınan bir yer haline gelmiştir.

Nerede ? :  Muğla-Fethiye karayolu üzerinde, Dalaman havaalanına 18 km, Fethiye şehir merkezine 38 km uzaklıkta bulunan cennetten bir parça, yeşilin maviyle kucaklaştığı Göcek. 345 metre rakımlı Göcek geçidinden sonraki düzlükte karşılar sizi.

Neler Var ? : Ege - Akdeniz karışımı denizi, koyları, irili ufaklı adaları, tekneleri ve sıcak kanlı insanlarıyla anılan şirin tatil beldesidir. Yat turizmi ile bilinse de günümüzde artan sayıdaki yöre halkı tarafından işletilen pansiyon ve apart otelleri ile tercih edilmeye başlamıştır. Yat turizmi oldukça gelişmiş olup, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek donanıma sahip marinaları, marina marketleri, alışveriş mekanları ile denizcilerin uğrak noktası olmuştur. İklim ve rüzgar yapısı nedeniyle yelkencilik için ideal bir havaya sahiptir. Koylarda demirlemiş ya da dolaşan birçok motor yat, yelkenli, tur tekneleri görmeniz mümkündür. Sahilden ayrılır ayrılmaz Altın (Göcek) adasıyla başlayan, Yılanlı, Yassıca, Zeytinli, Katrancık, Tersane, Domuz, Tavşan, Deliktaş ve Kızıl gibi adı konulmuş veya isim bile verilememiş birçok ufak adacık bulunmaktadır. Koylarıyla da ünlenmiş olan bölge teknelerle ulaşılabilmek üzere Akvaryum, Kleopatra Hamamı, Tersane Adası, Domuz Adası ve Bedri Rahmi koyları benzersiz güzelliklere sahiptir. Bozkaya koyu, Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun bir kaya üzerine yaptığı balık resmi nedeniyle Bedri Rahmi koyu olarak anılmaktadır. Tersane adası kıyıda bulunan kalıntılarıyla dikkat çekmektedir. Kleopatra hamamı koyundan tepeye doğru yaklaşık bir saatlik bir yürüyüşle antik kent Lydae'ye ulaşılabilmektedir.

Marinalar : Göcekte üç adet tam donanımlı marina bulunmaktadır. Batıda Club Marina, doğuda Skopea Marina, onun hemen altında ve merkezde, içlerinde en büyük Belediye Marina bulunur. Belediye Marina tamamen belediyenin imkanlarıyla yapılmıştır. Denizciler tarafından çok tercih edilmekte olup Liman denetim Şefliğine göre irili ufaklı 1500'den fazla yat, kotra, yelkenli Göcek koyunu ziyaret etmektedir. Bu sayı Fethiye'den kalkan ve bu koyları ziyaret eden gezi tekneleri ile daha da çok artmaktadır.

Çarşı : Göcek - Fethiye karayolundan Göcek içine girildiğinde belirli noktalar trafiğe kapalıdır. Aracınızı otoparklara bıraktıktan sonra parke taş kaplı çarşı ve iskele çevresi mükemmel gezi ve yürüyüş alanları olarak düzenlenmiştir. Alışveriş için marketler, her türlü seçeneğe sahip ve deniz mahsülleriyle ünlü restoranlar, cafe - barlar ve marinası Göcek'e ayrı bir canlılık katmaktadır.